top of page
  • Obrázek autoraKuboj

VDT den 38. + 39. (33,9 km + 33,2 km; celkem: 1278,6 km)

Planinarska koliba Carine → Alipašini izvori → Valbonë


PŘECHOD DO ALBÁNIE, KONEC VIA DINARICI, PRO MĚ ALE JEŠTĚ NIC NEKONČÍ


Už vím, co to zmanená, když se řekne přejít zelenou hranici. Do Albánie jsem z Černý Hory klesal prudkou lesní strání, kde údajně vedl trail. Prošel jsem vesničku Vermosh, kde se mi vubec nelíbilo. Naházený odpadky všude kolem a hlavně v korytě řeky. Nechutný, přes tohle u mě prostě nejede vlak. Tak jsem do toho šlápnul a přešel hraniční kontrolou na chvilku zase do Černý Hory. Jo trail je tu takhle namotanej, daší den už budu zase a definitivně v Albánii. V Gusinje dokupuju zásoby, dávám si k večeři dvě pizzy a když padne tma, odvleču se k vyvěračce Alipašini izvori, kde složim hlavu.

To nejtěžší přislo poslední den na Via Dinarice. Výstup na albánskou Maju e Jezercës (2694 m n. m.), což je nejvyšší vrchol celýho trailu a nejvyšší vrchol celý Dinárský horský soustavy. Od rána jsem tam nakládal solidní tempíčko a když terén začal přiostřovat raději jsem zpomalil. V ledovcových karech těsně pod vrcholem byly úseky po sněhu, na který pak volně navazovala krátká lezecká pasáž, kde jsou vám trekový hůlky k ničemu. Na vrcholu Jezerci jsem byl z Gusinje za 5 hodin čistýho času. Tam klasická vrcholová euforie. Počasí namohlo být lepší, na nebi ani obláček a přitom skvělá viditelnost neomezovaná přehnaným výparem. Můj dnešní cíl byl ale ve Valboně, tak jsem musel jít. Z vrcholu se klesalo a traverzovalo úzkou stezkou po suti směrem k jihu. Byla to taková ta cesta, kde si člověk celou dobu říká: „Tak tady stačí jeden špatnej krok a je po mně..“ Cestu jsem přežil a kolem půl 7 jsem došel do Valbony, což je městečko, kde oficiálně končí trail Via Dinarica.


„Přešel jsem Via Dinaricu. Mám slavit? Nemám slavit?“


říkal jsem si v hlavě. Ve finále se mi ani nechtělo. I když jsem právě odrandálovat jednej z nejtěžších dlouhejch trailů v Evropě, můj konec je totiž někde jinde. Řekl jsem si na začátku prostě tisíc mil a konec v Ohridu, takže to dodržim.

Už jsem závislej na trailu, to nejhezčí se stejnak odehrává za chůze.

Kuboj 🙂90 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page