top of page
  • Obrázek autoraKuboj

GR 131 - den 3.; 19,48 km (celkem 55,33 km)

Parador → Refugio Montaña Blanca


VÝSTUP NA PICO DEL TEIDE (3718 m n. m.)


Dneska jsme se odpojili od trailu s tím, že chceme vyrandálovat Pico del Teide. Tento den jsme zahájili nekonečným výstupem k sesterskému vrcholu Pico Viejo (3134 m n. m.). Byli jsme tak natěšený, že jsme to bouchli místo 4 hodin na ukazateli za 2,5 h, a na Vieju dali oběd.. Celý den se střídaly různé barvy od bílé přes žlutou, hnědou, šedou až po černé sopečné sklo. Různobarevná krajina kolem nás a již statické lávové proudy hrály na noty naší geografické představivosti. Pak nás už jen mrzelo, že o tom nevíme víc... Po obědě následovalo brutální stoupání náročným terénem až na úroveň horní stanice lanovky na Teide, kde se setkaly dva různé světy a přístupy k horské turistice. Po pěti hodinách stoupání jsme udýchaní přišli ke stanici lanovky, kde byli vyvoněný lidi v pantoflích a džínách. V našich hlavách se objevovaly myšlenky, jestli je správně, že jsou v dnešní době náročná místa přístupná pro všechny. K závěru jsme nedošli.


Útok na samotný vrchol započal až někdy kolem páté odpoledne, kdy už byla zavřená lanovka. Před šestou jsme stanuli na vrcholu tohoto úchvatného stratovulkánu a nikdo jiný, kromě nás, tam nebyl. Ticho, klid, horké plyny, my a pocit štěští. I když to na vrcholu páchlo sírou kvůli vývěrům vulkanických plynů, tak samotný vrchol už asi 1000 let neuronil ani slzu lávy. Se západem Slunce už jsme klesali k Refugio de Altavista, kde ovšem neměli pivo, takže jsme vzali čelovky a klesali dál. Nakonec jsme po dnešních 1770 vystoupaných a 1400 sestoupaných metrech narazili na kamenný přístřešek Refugio Montaña Blanca, kde jsme v klidu přečkali noc.


Celkově se toho teď a tady kolem nás hodně děje. V neděli prachová bouře Calima, v úterý tu v jednom hotelu na jihu ostrova zjistili Coronavirus. Fakt doufám, že ještě řachne Teide, to by tomu nasadilo koronu.


PS: Dělám si srandu, přeju si, aby se to nestalo, protože výbuch sopky neni moc friendly s ultralight vybavením.


Treku zdar, Kuboj.


767 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2 commentaires


Jakub Šolc
Jakub Šolc
28 nov. 2020

Ahoj Radko, ty jo to je skvělý nápad jít to celý! Já se tam plánuji na další ostrovy v budoucnu vracet. :) Přesně z důvodu přesného času jsem ten booking nakonec úplně vypustili. Věděli jsme navíc, že lanovkou nepojedeme a vyšlápneme si to pěšky. Nahoře u lanovky už po nás nikdo nic nechtěl a na vrchol jsme vystoupali bez problému. :)

J'aime

Radka Poulová
Radka Poulová
26 nov. 2020

Ahoj Kubo, mám dotaz ohledně permitu pro výstup na Teide. Jak dlouho dopředu jste ho bookovali? A řeší hodně, jestli tam člověk dorazí opravdu v tom dvouhodinovém slotu, který si zabookoval?

Koukám, že teď je vybookováno na 2 týdny dopředu. Ale já stěží můžu takto dopředu říct, jestli dorazím spíš ráno, nebo odpoledne... upřímně i datum je velká neznámá :D Chtěla bych jít celý GR131 přes všech 7 ostrovů.

J'aime
bottom of page