top of page
 • Obrázek autoraKuboj

MŮJ TRAILOVEJ ŽIVOT (4) ➤ BOTY

Aktualizováno: 23. 5. 2021

Úplně tou nejdůležitější částí hikerskýho gearu jsou podle mě boty, který dost často rozhodují o tom, jestli vás to bude bavit, anebo bolet. Za poslední 4 roky, co se věnuju dlouhým trailům, jsem si prošel docela solidním vývojem. Prochodil jsem 11 párů bot, nyní mám dvanáctý a cítím, že jsem se s obuví konečně dostal do uspokojivý fáze vývoje. Chodí se mi příjemně, nemám puchýře a dokážu si užívat doslova každý krok. 🙂 Tímto bych se s vámi chtěl podělit o moje zkušenosti s botami a nastínit, co mi vyhovuje.Začal jsem asi jako každý člověk, který poprvé vyráží na dlouhou tůru do hor. Myslel jsem si, že je potřeba mít hlavně nepromokavý pohorky a zpevněný kotník. Ve vysokým tempu jsem si v pohorkách od Salomonu akorát zničil achilovky, a když mi pak stejnak promokly, tak jsem je už pořádně nevysušil. Přešel jsem na nízký trekový boty s goráčem, abych ulevil achilovkám, mohl jít rychleji a stále měl nějakou relativně nepromokavou botu. Na dalším trailu jsem ale zjistil, že při velký náloži kilometrů několik dnů za sebou, se chodidlo nestíhá v goráčových botách dostatečně odvětrávat. V botě jsem si i v merino ponožkách neustále vytvářel saunu, následně pak přišly puchýře a otlačeniny. Nedostatečně prodyšnej goráč jsem v ten moment nechtěl ani vidět a definitivně jsem přešel na běžecký bezmembránový trailový boty. Sice takový boty v mokru hned promoknout, ale na druhou stranu uschnou rychle, což je důležitější. V týhle fázi jsem pak mohl chodit větší a větší denní porce kilometrů, kde následně vyvstal další problém.


Chodidlo se mi na opravdu dlouhým trailu zvětšilo, boty mi byly malý, úzký a zničil jsem si nehty. V týle fázi jsem už pak věděl, co potřebuju a objevil jsem boty od americký značky Altra, konkrétně model Lone Peak 4.5.V týhle botě to bylo od první chvíle jak chodit na obláčku. Byla to měkká prodyšná bota s extrémně širokou špičku. Není v životě moc lepších pocitů, než pocit svobody, a v botách to platí dvojnásob. Tak jsem si rovnou koupil o 1,5 čísla větší a za 3 měsíce jsem zrušil dvoje. Nic moc výdrž, řekl jsem si. Navíc mi přišlo, že na nakloněných trailech v tý botě trošku plavu. Na posledním dlouhým trailu jsem si pořídil Speedgoat 4 od Hoka One One.V těchto hodně tlumených běžeckých botách se podle mě dají chodit neskutečný rakety kilometrů a nebolelo mě chodidlo ani po čtyřiceti kiláčcích. Po tisíci kilometrech se ale pěnová mezipodešev pod patou docela prošlape a pak chodíte do kopce i na rovině. Nevýhodou může být u tohoto typu tlumení i fakt, že nejste tolik v kontaktu s povrchem, po kterým šlapete. To je ale dost individuální.


V současný době mám na nohách zase Altry, letošní model Altra Lone Peak 5, který jsem otestoval na 100 km dlouhym přechodu Bavorskýho lesa.Oproti loňskýmu modelu 4.5 je bota jen lehce užší (což je dobře, chodidlo mi v ní neplave), má tužší mezipodešev, pevnější špičku a hlavně odolnější svršek. Všechny dobrý vlastnosti z modelu 4.5 se zachovaly a ty špatný se eliminovaly. Jsem z nich nadšenej! Že bych konečně u nějakých bot zakotvil? Vypadá to, že za oceánem dají na zpětnou vazbu a snaží se to neustále vychytávat. Při dlouhodobé chůzi na trailu nezapomínejte ještě na jednu důležitou věc, na ponožky. Ani superkvalitní bota nebude dobře sloužit bez vhodných ponožek. Možná se to nezdá, ale ponožky udělají spoustu práce, chrání chodidlo, zahřívají a především odvádí pot. Doporučuju na ponožkách nešetřit, vybrat si nějaké kvalitní s merino vlnou a třeba i na botách nosit návleky, aby bordel nepadal do boty. Zvýší to životnost ponožek a vnitřku bot. Já osobně jsem si teď oblíbil prstový ponožky z australský merino vlny od značky Injinji nebo klasický merino ponožky od Icebreakeru. V kombinaci s návleky a nepromokavými pomožkami si v Altrách přijdu na své na jakémkoli terénu a za jakéhokoli počasí.Není důležitý mít nepromokavou botu, je důležitý cítit při chůzi svobodu (podle modelu tak o cca 1,5 čísla větší botu než obvykle), nemít puchýře a otlačeniny a nechutně černý nehty, který si pak musíte odtrhávat. Pokud si myslíte, že vám je bota na trail široká a velká, tak není. Neméně důležitý je taky nohy pravidelně větrat, ponožky střídat a sušit. Jo a pokud nechcete, aby vám ve studených měsících v roce byla v mokrých ponožkách zima, doporučuju nepromokavý ponožky. Mají sice svoje limity, ale jinak fungují bezvadně.


Pokud by vás tematika výběru bot na treky do hor zajímala podrobněji, Viktorka z Pod 7 kilo vytvořila video, kde vše přehledně shrnuje. :)

Boty na treky, který jsem vystřídal:

 1. Salomon X-Alp GTX

 2. Salomon XA Pro 3D

 3. Salomon Speedcross 3 GTX

 4. Salomon OUTpath GTX

 5. Salomon XA Pro 3D GTX

 6. Salomon XA Pro 3D GTX

 7. La Sportiva Akyra

 8. La Sportiva Akyra

 9. Altra Lone Peak 4.5

 10. Altra Lone Peak 4.5

 11. Hoka One One Speadgoat 4

 12. Altra Lone Peak 5 (dámské zde)

Tak ať to šlape!

Kuboj

789 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page