top of page
  • Obrázek autoraKuboj

PŘECHOD BAVORSKÝHO LESA ANEB ŠUMAVA BEZ ASFIČE

Od šesti set kilometrů na Dinarice jsme s Káťou nešli nic společně. Káťa je ze Šumavy a vždycky mě lákala na krásný stezky na německý straně. Minulý týden konečně nastala ideální situace, kdy jsme se oba mohli uvolnit a ty tři dny a 100 km přes NP Bavorský les společně pohrotit. Na začátku se totiž vytvořila ideální přírodní konstalace. Káťa se odborně zaměřuje na silné srážky na Šumavě, já na vodní toky na Šumavě a vypadalo to, že by všude v krajině mohla být voda. Nejen v jižních Čechách začínalo fest pršet a povodňový průtoky na sebe nenechaly dlouho čekat.


Naše putování začalo v dešti u Čertova jezera, pokračovalo přes Černý jezero směrem na vrchol Ostrý, kde jsme měli v plánu pohraniční hřebenovku s návratem do Železný Rudy. Všude byla voda, z cest se stávaly vodní toky a z asfaltových odpočívadel jezera. Naštěstí 50 % z naší dvoučlenné party mělo nepromokavý ponožky a 100 % naší party má rádo pořádný srážko-odtokový události. Promočený jsme se dobelhali zpátky do Železňáku, kde jsme trošku namočili jazyky pivem a posušili gear. Na večer jsme se vrhli do Bavorska, kde se v jednom přístřešku dala přečkat noc. Dopoledne dalšího dne šlapeme opět a opět v dešti a intenzita propadání se na plochých a saturovaných horských planinách nepřipomínala tolik Šumavu, jako spíš Skotskou vysočinu. Odpoledne ale už konečně déšť ustal a na Javoří slati a pak cestou na horu Grosser Rachel (Velký Roklan) 1453 m n. m. jsme měli možnost konečně sundat nepromok a kochat se výhledy na celou Šumavu. Když vám na trailu dlouho prší, vždycky pak přijde něco za odměnu. Naši odměnou byl výhled na 130 km vzdálený vrcholky Alp. Poslední (třetí) den přechodu to byla klasická stíhací jízda divokými lesy až na vrchol Lusen (Luzný). Pak už jen seběhnout do Finsterau, na grevliči zapnout hikerskýho autopilota a těch 20 km na Kunžvartský sedlo zaletět za tři hodinky.


Shrnutí:

Železná Ruda → Ostrý → Železná Ruda → přes Bavorský les do Finsterau → Kunžvartský sedlo, celkem 100 km, 3 dny chůze


Byl to trail v dešti, takhle dlouho jsem na sobě nepromokavý věci měl naposledy ve Skotsku. Německá část Šumavy, která nese název Bavorský les, nabízí skutečnou divočinu lesů mírného pásu. To co se v Česku vytěžilo a zaasfaltovalo, to na německý straně zůstalo původní. Lesy, stezky a výhledy tam stojej za to!

Díky za tenhle randál, Káťo. 🤗

Kuboj


Trasa zde:

Den 1.

Den 2.

Den 3.


























342 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page