top of page
  • Obrázek autoraKuboj

HRP DEN 30.

Aktualizováno: 8. 10. 2022

(17,8 km; ↑ 1030 m, ↓ 1092 m; celkem 511,4 km) Lac des Gloriettes → Cirque de Gavernie


KOLOSÁLNÍ CIRQUE DE GAVERNIE


Úžasnej spánek v ideální teplotě a bezvětří, ještě k tomu na úžasným místě, nás nabil energií. Údolím řeky Gave d’Estaubé postupně stoupáme až na sedlo Hourquette d’Alan (2430 m n. m.), odkud je vidět krásná hora Vignemale (3298 m n. m.). Je to nejvyšší hora francouzský části Pyrenejí a kolem ní za pár dní taky půjdeme. Zahajujeme sestup do Gavernie a po chvilce se zastavíme a nestačíme se divit, jak monumentální je masiv nad Cirque de Gavernie. Tahle obrovská souvislá masa horniny má přes 3000 m n. m. a vyvolává přirozený respekt. V jednom místě je na několik desítek metrů porušená zvětráváním a větrnou erozí - bájná Rolandova brána. Už z dálky to vypadá impozantně a my tím zítra projdeme do Španělska.


Na Rufuge des Espuguettes dáváme škopek a pozorujeme místní oslíky. Když jdeme škopky platit, opíráme se o bar, na kterým máme položený naše peněženky. Správce si všimne fikiho žlutý peněženky Fjallraven Kånken Card Wallet a na základě toho se nás ptá, jestli jsme Švédi. Ukazuju mu svojí peněženku Montbell Trail Wallet a říkám mu, že můžeme být klidně Japonci, ne? Nechápu, v dnešní globalizovaný době se zeptat na takovou otázku. Holt na blbou otázku blbá odpověď. Ne kecám, borce určitě okouzlila Fikiho vizáž nasekanýho urostlýho vousatýho švedskýho vikinga s vobrovskýma prackama.


Překračujem Nultej poledník a rázem se ocitáme na západní polokouli. V Gavernie jsem si dal nejhnusnější pizzu svýho života. Fuj to bylo hnus, hlad nehlad. Naštěstí mi chuť spravily vafle s nutelou, šlehačkou a zmrzlinou. Sešli jsme se tam s naší známou Belgičankou Ellen, která nás doprovodila do sport shopu, kde jsem konečně sehnal klobouk. Dle řečí s místňáky tu tyhle vedra nejsou normální, což je sice hezký, ale my se musíme nějak přizpůsobit. Potřetí už tu mít úpal nechci a tak kupuju klobouk od španělské firmy Buff model Explore Booney Hat s UPF 50 a začínám novou éru své poutnické vizáže.


S novým klóbrcem a dokoupenými zásobami se přesouváme přímo do spektakulárního ledovcovýho karu Cirque de Gavernie. Sám Viktor Hugo ho nazval "přírodním Coloseem". Je to opravdu kolosání údolí ohraničené strmými skalními stěnami. Z jedné z nich padá největší francouzský vodopád Gavernie s výškou 422 m. Pod vší touhle parádou děláme to, co obvykle dělávala legenda francouzkého thru-hikingu Francois Ronald Jean Cloude Bivouac (prostě bivak) a zítra se chystáme na 3 dny opustit HRP a vydat se do Ordesy. Teším se jak malej kluk!


Randálům zdar! Kuboj Marmoťák . . . #hrp #hauteroutepyrenees #pyrenees #hrpultimatecrown2022

35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page